Знижка -10% на всі товари
(068) 324-72-09
Рубрики

Як запахи впливають на наш мозок?

Чи відчуваєте ви запахи прямо зараз? Звісно ж! Поки ви читаєте цю статтю, запахи навколо вас вже впливають на ваш мозок. Чому? Тому що з п’яти відчуттів, які ми маємо, нюх – найшвидший і найчутливіший. Це означає, що мозок швидше відчує те, що пахне, а не те, що в нього болить. Це відбувається миттєво, на підсвідомому рівні. Нерв, який відповідає за передачу нюхових сигналів, пов'язаний із мозком безпосередньо. Ніс - це єдиний орган відчуттів людини, який не має посередників! Цікаво? Ще б пак!

Ви знали, що кожний запах людини унікальний? Скільки у світі людей, стільки ж індивідуальних та неповторних запахів. Завдяки цьому тварини знаходять слід
хазяїна. А маленькі діти впізнають маму за запахом речей. Але про це трохи згодом, у наступних статтях. Наразі залишилось з’ясувати, які структури в мозку відповідають за наш нюх.

Її величність - лімбічна система (разом з гіпоталамусом та мигдалиною). Будь-який запах, який ви відчуваєте надходить у лімбічну систему, а вона в свою чергу управляє настроєм, поведінкою, емоціями, частотою серцевих скорочень, кров'яним тиском, диханням, пам'яттю, стресом та гормональним балансом. Уявіть тільки це!

Читайте також: Як діють ефірні олії?

діти нюхають рослини

Відомо, що кожен емоційний стан викликає особливу хімічну реакцію в організмі. Це означає, що аромати – це не просто аромати, а «високоактивні речовини», – і вони для нас як необхідна щоденна їжа: щось накшталт вітамінів у повітрі. Для здоров’я ми запрограмовані вдихати 1.5-2 мл чистих ефірних олій (наприклад, соснового бору і квітучих лук) кожного дня. А натомість ми вдихаємо щоденно близько 15-30 мл шкідливих хімічних сполук, тобто у 10 разів більше сміття поступає нам у мозок. Тому так корисно щодня гуляти на повітрі, а ще краще у парку чи лісі, хоча б 1-2 години на день. А якщо такої можливості немає, то потрібно влаштовувати ліс у себе вдома за допомогою тих же натуральних ефірних олій.

Чи існує наука, яка це все вивчає? Так, ім’я її— аромакологія, тобто вивчення того, як запахи впливають на фізіологію, здоров'я людини. Також, зараз набирають обертів такі напрямки, як аромотерапія, аромадіагностика і аромапсихологія. Аромакологія - досить молода наука: вчені почали вивчати вплив запахів на емоційний та фізичний стан людини лише з 1980-х. Наукове обґрунтування цей процес отримав у 2004 році, коли американські біологи Лінда Бак та Річард Аксель виявили механізм розпізнавання людиною ароматів. Крім того, вони довели, що сприйняття запахів безпосередньо пов'язане з відчуттям емоцій.

Читайте також: Що таке ароматерапія

ефірні олії JUST

Інструментом лікування завжди були ефірні олії, які використовували ще до нашої ери: їх запалювали для обкурювання приміщення, використовували під час обрядів зцілення. Наприклад, вважається, що олія лаванди має розслаблюючий ефект. У той час як ефект від масла ялівцю може змінюватись від заспокійливого до стимулюючого як такого мозкову активність.

Ось ще трішки цікавих наукових фактів для вас. Вчені з Південної Кореї проводили досвід із лавандовою олією, який довів, що лаванда здатна знижувати тиск та нормалізувати рівень холестерину. Також запахи тієї ж самої лаванди та м'яти покращують пам'ять та допомагають впоратися з депресією. Ще вважається, що багато запахів здатні втамовувати голод. Тобто, вони просто приглушують це почуття. Серед них аромати троянди, ванілі, грейпфрута та м’яти.

Як ви тепер знаєте, багато речей можуть викликати в нас емоції, і приємні, і не дуже – запах бабусиного будинку, запах нових шкіряних рукавичок, нового автомобіля, аромат квітучої липи, жухлого листя, мокрого дерева, стоматологічного кабінету, запах волосся коханої людини та багато іншого… Отже, наш нюх відіграє велику роль у нашому житті. Це один із найважливіших органів чуття, який допомагає нам краще розуміти навколишній світ. Цінуйте кожну свою мить життя!

Автор: Аліна Сальникова

Лікар-психолог; кандидат психологічних наук, PhD; психотерапевт; ТВ-експерт. У психотерапевтичній практиці використовуються різні способи лікування, в тому числі і аромакологія. Це доволі молода наука, котра вивчає як аромати впливають на організм та психологічний настрій людини. І у своїх статтях буду ділитися з вами інформацією як можна покращити якість життя та знайти емоційний баланс.

Аліна Сальникова

Рекомендуємо Вам