Знижка -10% на всі товари
(068) 324-72-09
Рубрики

50 відтінків депресії або якою вона буває!

Сьогодні ми продовжуємо говорити про один із найпоширеніших психічних розладів у світі - депресію. Її вплив настільки великий, що вона здатна позбавити нас сил, волі до боротьби та надії на майбутнє. Але заспокою вас, на щастя, це захворювання найчастіше успішно піддається лікуванню, але дуже важливо вчасно розпізнати зародження проблеми.

У минулій статті ми говорили про депресію як таку, що вона з себе представляє та де саме ховається. Її симптоми впливають на те, як ви почуваєтесь, мислите, справляєтесь із щоденними справами, спите, їсте, працюєте. Щоби діагностувати депресію, симптоми мають бути присутні щонайменше два тижні. От саме сьогодні ми і розглянемо, якою саме вона буває та як зрозуміти, чи є у вас депресія. Починаємо!

Читайте також: Ароматерапія при депресії

Депресія дуже коварна тим, що по-різному впливає на людей і спричиняє різні симптоми: від тривалого поганого настрою і відчуття безнадії, до втрати інтересу до усього, чим ви раніше захоплювались. Можуть бути ще й фізичні симптоми, такі як відчуття втоми, поганий сон, відсутність апетиту чи статевого
потягу, болі. Симптоми депресії коливаються від легких до важких. Проблема у виявленні депресії є те, що всі ми час від часу переживаємо стрес, тривогу або зниження настрою, тому поганий настрій не завжди може бути ознакою депресії, тим паче, якщо він покращується через короткий час.

сумна дівчинка

Ви маєте знати, що існує кілька видів депресивних розладів, які може діагностувати вам лікар. Зокрема:

  • велика депресія - є цілим комплексом симптомів, на відміну від просто поганого або пригніченого настрою, що має тривати більше двох тижнів.
  • стійкий депресивний розлад (дистимія) – це вже той самий пригнічений настрій, але вже який триває набагато довше (щонайменше два роки).
  • післяпологова депресія – це не просто роздратованість або втома від маленької дитини, це повномасштабна велика депресія, яка може виникати вже під час вагітності або після пологів.
  • психотична депресія – виникає, коли людина має одночасно і депресію, і наприклад марення та галюцинації;
  • сезонні афективні розлади – цю депресію ви можете відчути саме в зимові місяці, коли менше природного сонячного світла. Бо саме взимку ми більше відчуваємо себе самотньо, хочемо спати та набираємо вагу. Тому, ця депресія зазвичай припиняється навесні та влітку.
  • біполярний розлад - у ньому людина переживає епізоди депресії з періодами навпаки підвищеного настрою та гіперактивності (“манія”).
  • передменструальний дисфоричний розлад – коли жінка напередодні менструації має значний спад настрою, який набагато сильніший, ніж типовий передменструальний синдром (ПМС).

Отже, тепер ви знаєте, який діагноз вам може поставити лікар, але залишається питання: Як же ж самому перевірити в себе наявність симптомів депресії? Для цього, я пропоную вам перевірити свій стан за допомогою шкали депресії Бека - одного з найвідоміших опитувальників виявлення ознак депресії. Цю методику ви можете без проблем знайти в інтернеті та швидко відповісти на 21 запитання. Її початковий варіант було розроблено відомим американським психіатром Аароном Беком ще 1961 року. А остання версія тесту була випущена 1996 року. І досі нею користуються більшість лікарів.

Читайте також: Дві ефірні олії проти стресу та тривожності

дівчина радіє

Уявімо, що ви вже розбираєтеся у видах депресії, пройшли тест і навіть виявили її у себе та звернулися до психотерапевта або психіатра. Яким же тепер може бути ваше лікування?

Лікування депресії залежить від її форми: легка, середня чи тяжка. При легкій депресії лікар може запропонувати почекати і подивитися, чи минає вона сама. Вам також можуть запропонувати заходи щодо зміни способу життя: наприклад, фізичні вправи та методи самодопомоги. Про них ми говорили у попередній статті «Ароматерапія при депресії». Обов’язково, застосовують психотерапію (когнітивно-поведінкова терапія). Також для середньої та важкої депресії часто потрібне поєднання психотерапії та антидепресантів.

Ще один момент. Хочу сказати, що дуже багато людей, які живуть із депресією, почуваються краще завдяки змінам у способі життя. Тобто ви навіть самі можете допомогти вашій психіці не вимикати цей «трансформатор» без вашого бажання. Наприклад, більше фізичних вправ, відмова від алкоголю та куріння, здорове харчування, застосування методів релаксації з ароматерапією. Також, має сенс переглянути своє робоче навантаження, щоб ви сильно не виснажувались та водночас, не залишалися без роботи на тривалий час – це може погіршувати ваш стан.

Отже, пізнаючи себе ви зможете краще зрозуміти, чи є у вас депресія та що саме її викликає у вас. Що раніше ви звернетесь по допомогу, то швидше почнете шлях до одужання. Цінуйте кожну свою мить життя!

Автор: Аліна Сальникова

Лікар-психолог; кандидат психологічних наук, PhD; психотерапевт; ТВ-експерт. У психотерапевтичній практиці використовуються різні способи лікування, в тому числі і аромакологія. Це доволі молода наука, котра вивчає як аромати впливають на організм та психологічний настрій людини. І у своїх статтях буду ділитися з вами інформацією як можна покращити якість життя та знайти емоційний баланс.

Аліна Сальникова

Рекомендуємо Вам