Йод відноситься до життєво важливих мікроелементів, він є основним компонентом гормонів щитовидної залози та відіграє ключову роль у розвитку та забезпеченні повноцінного здоров'я на всіх етапах життя людини.
Йод є поживною речовиною, він необхідний для правильного функціонування щитовидної залози, особливо у вагітних жінок і матерів, що годують, так як це впливає на нормальний розвиток новонародженого.
Добова потреба в йоді в залежності від віку становить від 100 до 200 мкг, а за все життя людина споживає близько 3-5 г йоду, що еквівалентно приблизно одній чайній ложці. Добову норму можна отримати з морської риби, водоростей, риб'ячого жиру, йодованої солі, молочних продуктів, з нутрицевтиків, вітамінних комплексів і добавок.
Читайте також: Дефіцит вітаміну С: симптоми й причини
Потрапляючи в організм, йод накопичується в щитовидній залозі, де стає складовою тиреоїдних гормонів: тироксину та трийодтироніну. Ці гормони відповідають за метаболізм, регулюють швидкість обміну речовин в організмі, а також беруть участь у збалансованій роботі всіх органів та систем організму.
Існує таке поняття як дефіцит йоду, і хоча він часто не має зовні вираженого характеру, але його наслідки є досить серйозними. Тому він отримав назву «прихований голод». Є низка факторів прояву нестачі йоду:
• З'являється хронічна втома, занепад сил, млявість та сонливість
• Погіршується емоційний фон, з'являється дратівливість, апатія, що може призвести до депресії
• Погіршується пам'ять, знижуються реакції та розсіюється увага
• Відбуваються збої у роботі імунної системи, що проявляється у вигляді частих застуд та вірусних захворювань
• Часто з'являються набряки
• Порушується менструальний цикл
• З'являється надмірна вага
Тривалий дефіцит йоду призводить до проблем серцево-судинної системи, неврологічним порушенням, збоям у травній системі та появі ожиріння, а також до відставання у фізичному та розумовому розвитку.
Читайте також: Кислотно-лужний баланс. Як ним керувати і навіщо
Але щоб уникнути йододефіциту, не потрібно безконтрольно приймати йод у таблетках. Надмірне споживання йоду також є шкідливим для організму. Хоча споживання йодовмісних продуктів харчування можливе без обмежень. Тому що запобігти йододефіциту завжди простіше, ніж його лікувати.
Для профілактики йододефіциту рекомендується наступні продукти:
• Йодована сіль.
• Продукти харчування, такі як морепродукти, риба, морські водорості, молоко та продукти, що містять молоко, овочі та фрукти.
• Нутрицевтики. Вони різняться за змістом йоду, тому бажано перед вживанням проконсультуватися з лікарем. Це необхідно для того, щоб розрахувати правильне дозування, щоб уникнути як нестачі, так і надлишку йоду.
Таким чином, йод є незамінним, дуже важливим мікроелементом для підтримки здоров'я, оскільки він забезпечує енергією, сприяє фізичному та розумовому розвитку, гарантує здоров'я органам та системам організму.